İzleyiciler

27 Aralık 2011

2011 yılında dünya müzik piyasası raporunu açıklıyorum!

   Bayanlar baylar! Kemerlerinizi bağlayın ve sıkı tutunun!
   2011 yılında dünya müzik piyasasında adından söz ettiren bayan şarkıcılar ile ilgili kapsamlı bir yazı okumak üzeresiniz!AYRICA BUNU YAZACAĞIM DİYE KENDİMİ PARALADIM!!


   Neyse. Bu 2011 senesi içerisinde piyasaya çıkan bayan sanatçı sayısı oldukça fazlaydı. Hatta dedelerimizin bile artık bildiği, dünyaca ünlü tüm kadın şarkıcıların da hepsi bu dönemde bizlerin karşısına çıktı. Rihanna, Beyonce, Lady Gaga, Jennifer Lopez, Nicki Minaj, Jessie J., Britney Spears, Adele.... ve daha nicesi.. hepsi bir anda ayaklandı!


   Bizim yerinde duramayıp sürekli saçları ile oynayan 23'lük Rihanna, 2010'un son aylarında çıkardığı "loud" albümü ile hafızalara kazındı! Hepimiz bir ara "onlyyy giiiirrl" modunda gezdik. Riri bu albümden "only girl" ile birlikte "What's My Name?" ve "S&M" olmak üzere, toplam 3 video yayınladı. Çıktığı ilk hafta 200.000'iin üzerinde satış rakamlarına ulaşan bu albüm piyasaya çıkmadan önce, only girl yayınlanmıştı.

   Beyonce, 2011'in Haziran ayında çıkardığı dördüncü albümü "4" piyasaya çıkmadan önce, albümün hit parçası olan "Run The World" şarkısını piyasaya sürdü. Video youtube'a yüklendikten sonraki bir hafta içinde 21.000.000 gibi bir izlenme sayısına ulaşarak ta "ilk haftasında en çok tıklanan şarkı" ünvanını kazandı. Albümden "Run The world" dışında "Dance For You", "Best Thing I Never Had", "Countdown", "party", "Love On Top" ve "1+1" olmak üzere 7 tane video yayınlandı.
  
   Bence kassa hepsine çeker ama gel gör ki bebiş geliyooooo!!!

   Sıra geldi olaylar ve sansasyonlar kraliçesi Lady Gaga'ya. 2011'de o da albüm çıkardı. Albümün adı "Born This Way" idi ve bu albümde biraz daha dini kökenli biraz daha mesajlı bir misyon üstlenmişti. İlk single olan "Born This Way" ilk olarak grammy ödül töreninde duyuruldu. Ardından klibi geldi... İkinci single olarakta "Judas"geldi. Klip için 10.000.000 $ gibi bir para harcanarak Michael jackson'un "Thriller" klibiyle elinde tuttuğu "en yüksek bütçeli müzik videosu" ünvanını egale etti Gaga. Albümden çıkan diğer klipler ise "The Edge Of Glory" ve "marry The Night" oldu.

  
   Bizim İngiliz kızı Adele ise ikinci albümü "21" ile çok başarılı bir çıkış gerçekleştirdi. Glee nin ikinci sezon bölümlerinden birinde çıkış şarkısı olarak seçilen "Rolling in the deep" seslendirildikten sonra...... Aman allahım! nasıl bir patlama, nasıl bir yükseliş oldu anlatmak mümkün değil. O kadar çok dinlendi ki .. İkinci şarkı olarakta "Someone Like You " yayınlandı. Böylece "Rolling In The Deep" ile birlikte albümden iki klip yayınlanmış oldu.

   HEEY BEYLER!!! BASLARI AÇIIINN! İlginç giyim tarzı ile rap/ R&B dünyasına farkı bir yorum getiren Nicki Minaj var sırada. İlk albümü olan "Pink Friday" den "Super Bass" ile çılgınlar gibi bağarılı bir çıkış yakaladı. Ama bilmelisiniz ki albümden önce yaklaşık 20 single yayınladı bu kadın. Albümü çıkınca haliyle bu kadar büyük oldu çıkış.. İkinci klibi ise  Rihanna ile düet yaptığı "Fly" parçasına çekildi.

   Latin güzel Jennifer Lopez; Nam-ı değer J-Lo. Kocasından ayrılmış taze dul J-Lo 2011 yılında "Love?" adlı albümünü çıkarttı. Albümün ilk çıkış şarkısı Pitt-Bull ile düeti olan "On The Floor" oldu. İkinci parça ise Lil' Wayne "I'm Into You" oldu. Birde solo olarak söylediği "Papi" ye klip çekti..
   Boş zamanlarında çocukları ile zaman geçiriyormuş :)

   Yine bir İngiliz .. Jessie J.. Renkli ve eğlenceli görüntüsü ile o da çokça dinlediklerimizdendi. "Who You Are" albümünü şubat 2011 de çıkarttı. İlk klip 2010 kasımda"Do It Like A Dude" a  geldi.2011 de İkincisi "Price Tag" olmak üzere "Nobody's Perfect", "Who's Laughing Now" albüme ismini veren "Who You Are"ve son olarak albüm dışından single olan  "Domino" ile 6 video çekti.

   Sevgili Beyonce'nin kuzeni Kelly de bu sene bayağı görücüye çıkarttı kendisini tüm yeteneklerini sergiledi.. 2011'de kariyerini "here I Am" isimli albümle taçlandırdı. "Lay It On Me", "Motivation", "Commander", "Down For Whatever" ve single olarak "What A Feeling" ile gözümüze de hitap etti.

   Britney'de 2011 yılında zombieee! diye ortaya çıkanlardan. Unutulup gidiyordu yavrucak. eski popüleritesini kazanması gerekiyordu. Nitekim eskisi gibi olmasa da bayağı bir kendinden söz ettirip hatırlattı bize kendini..Ahh ah çocuktu bir zamanlar. şimdi çocuğu var. Neyse..... "Femme Fatale" albümünü çıkarttı kızımız.. "Till The World Ends", "Hold It Aganst Me", "I Wanna Go" albümün kliplerinden di . Ayrıca Rihanna ile S&M için yaptıkları düet ile yer yerinden oynadı. Düeti de ikili Billboard Music Awards gecesinde seslendirdi ve ben ölmedim hala iyiyim mesajı verdi. En son olarak yakın zamanda da "Criminal" a klip çekti kızımız.

   Nicole 2011'de "Killer Love" adında bir albüm çıkarttı. Albüme isim veren şarkı dışında neredeyse tüm şarkıların klibi var komiktir ki :) "Poison", "Don't Hold Your Breath", "Right There", "Wet", "Heartbeat", "Try With Me" kliplenen parçalardan.. PCD zamanları gibi çoklu vokaller olmadığı için .... pek yavan aslında. Yine de patladı gitti! 

   Ve 2011'in şirinesi Katy perry.2010'da çıkarttı albümü ama şarkılarının çoğu 2011 de duyurulduğu için 2011 patladığı yıl olmuş oldu... "E.T.", "Firework", "Last Friday Night", "Teenage Dream", "California Gurls", "The One That Got Away" albümden çıkan kliplerdi. Eğer hepsinde birinci sıraya yerleşirse o da Michael Jackson'ın elinde tuttuğu " bir albümden çıkardığı tüm şarkılarla hit olma rekoru" nu kıracaktı. son durum ne bilmiyorum :) Birde şirinler filminde şirineyi seslendirdi falan....Kısa sözün kısasııı 2011 e damgasını vuran dünya müzik piyasasının en önemli isimleri bunlardı.. Bitti annem... Daha ne ? Zaten topu topu on Tane hatun var bu piyasada hit olan..

Ne? akşam ne mi yapıyorum ? hiç sormayacaksın sandım ;) Maxx!Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...